<

Vilede tunnikonspekt


Ettevalmistus



Autorid

Heili Heinaste, Pirgit Paalo-Padjus, Maarika Laht, Liis Lehtsaar, Irina Brusko

Kestus

50 min

Tunni eesmärk

Õpilased on tutvunud Eesti traditsiooniliste vilede ja vilepillidega,
oskavad neid nimetada ja on saanud lühiülevaate nende omadustest ja ajaloost.
Õpilased teavad, kuidas nimetatud instrumendid kõlavad ning on proovinud ise nendega heli tekitada.

Vajalikud materjalid

viled ja vilepillid;
pillimaterjal:
(pilliroog, kuivanud putked)
tikksaed;
lauakatted;
liivapaber;
tahvel ja tahvlimarker;
mõõdulint (min. 3 m);
desinfitseerimislapid;

Õpitulemused

Õpilane teab nimetada Eesti traditsioonilisi vilesid ja vilepille.
Õpilane on vilesid ja vilepille näinud, teab kuidas need kõlavad ja on tekitanud nendest ise heli.
Õpilane on tutvunud Eesti vilede ja vilepillide omaduste ja lühiajalooga.

Sissejuhatus

5 min

Õpetaja kirjutab tahvlile vilede ja vilepillide nimetused, mida tunnis tutvustatakse.
Õpetaja küsib õpilastelt vilede ja vilepillide erinevuse kohta.
Õpilased arvavad, mis materjalidest vilesid ja vilepille meisterdatakse ja õpetaja kirjutab pakutud vastused tahvlile.


Pillide tutvustamine



Plokkflööt

10 min

Õpilaste tähelepanu juhitakse sellele, et on olemas erineva suurusega plokkflööte.
Õpilastele räägitakse pilli suuruse ja helikõrguse vahelisest seosest.

Arvamismäng:
Õpilased proovivad arvata, kui pikk on kõige pikem plokkflööt (3 meetrit).
Üks õpilane hoiab kinni mõõdulindi otsast ja õpetaja taganeb aeglaselt mõõdulinti lahti tõmmates.
Õpilased arvavad plokkflöödi pikkust, öeldes iga kord “STOP”,
kui nende meelest on mõõdulindiga õige pikkus saavutatud.

Roopill

5 min

Roopilli teoreetiline lühitutvustus.
Õpilastele näidatakse, milline on pilliroog, millest roopilli meisterdatakse.
Õpilased saavad roopillid ja õpivad seda õpetaja juhendamisel puhuma.
Roopilli mängimine.

Putkevile

5 min

Putkevile teoreetiline lühitutvustus.
Õpilastele näidatakse, milline on putk, millest pilli meisterdatakse.

Viled

20 min

Õpilased jagunevad 4 gruppi

1. grupp meisterdab putkevile

Iga õpilane saeb pillimaterjalist endale vilepilli.
Õpilased puhuvad enda putkevilet ja kuulavad selle helikõrgust
ning järjestavad ennast seisma putkevilede helikõrguste järgi - madalamast kõrgemale.



2. grupp tutvub saviviledega



3. grupp tutvub pikkvilega



4. grupp puhub plokkflööti.


*Erinevad pilligrupid võiksid soovitavalt klassis asuda üksteisest võimalikult kaugel.
Õpilased liiguvad grupina ühe tegevuse juurest teise.

Kokkuvõte

5 min

Suuline tagasiside.



Küsimused:

Mis sul õnnestus tänases tunnis eriti hästi?
Mis sulle tänasest tunnist kõige enam meelde jäi?
Millisest pillist oli keeruline häält kätte saada?