<

Näppepillide tunnikonspekt


Ettevalmistus



Autorid

Anita Aas, Kristi Mägi, Karoliina Murd, Anna Marie Jüriväli, Karin Toom, Maarja Sepp

Kestus

45 min

Tunni eesmärk

Õpilased on kogenud näppekeelpillist heli kättesaamist, õpilane teab, kuidas kõlavad erinevad näppekeelpillid

Vajalikud materjalid

mandoliin;
oktavmandoliin;
bandzo;
ukuleele;
väikekannel;
kitarr;
kummipaelad;
nöör;
tamiil;

Õpetaja annab eelnevalt lastele lugemiseks üliõpilaste koostatud materjalid keelpillide kohta.

Õpitulemused

Kultuuri- ja väärtuspädevus - Läbi meie poolt kavandatava tunni saab õpilane teadmisi rahvakultuuri pillidest, mida vanasti kasutasid meie esivanemad muusika tegemisel.
Õpipädevus - Õpilased tutvuvad kõige levinumate ja kättesaadavamate näppepillidega. Pillide paremaks mõistmiseks on õpilane eelnevalt tutvunud pillide lühiajalooga ja saanud teada huvitavaid fakte pillide kohta. Õpilased saavad katsetada erinevaid pille, pilli vastu huvi tekitamine.
Suhtluspädevus - Õpilane oskab meelde jäänud infot jagada oma grupikaaslastega, kuulata ja arvesse võtta teiste arvamust, oodata oma järge pillidega tutvumisel ja nende mängimisel.
Ettevõtlikkuspädevus - Õpilane proovib pillist saada kätte heli, proovib end väljendada läbi selle.

Sissejuhatus

10 min

Tunni algul tutvustame ennast ja näitame mis pillid meil kaasas on.
Iga grupi liige nimetab oma pilli ja näitab, kuidas selle pilli keeled kõlavad.
Seejärel vaatame/kuulame lühikest videoklippi, kuidas iga pill kõlab meloodiat mängides.



Pilli meisterdamine

10 min

Anname igale lapsele nööri/tamiili/kummipaela.
Selgitame, et kahe punkti vahele asetatud nöör tekitab seda pingutades ja näpuga tõmmates heli - näitame ette.
Laps asetab ühe nööri otsa hammaste vahele ja teise käega hoiab nöörist kinni, seda pingutades.
Nööri pikkusele vastavalt tekib kas madalam või kõrgem heli.
Lapsed võivad hoida ka üks ühest otsast ja teine teisest otsast nööril.
Selgitame ja proovime läbi, kas nööride erinevad pikkused tekitavad erinevat heli.
Uurime, kas lapsed kuulsid heli, milline heli oli - lapsed saavad proovida erineva heli kätte saamist.
Kõiki materjale saab ka näppude vahel pingutada ning teine laps proovib seda näppides heli kätte saada.



Gruppideks jagunemine

20 min

Laua peal on sedelid pillide nimetustega.
Lapsed valivad etteantud sedelite pealt endale meelepärase pilli ja liiguvad valitud pilli gruppi.
Grupid asuvad klassi erinevates nurkades - ühe pilli juures on üks üliõpilane.
Iga laps on selle ühe valitud pilli juures umbes 20 min (kuni lõpuni),
grupis on 4-5 last olenevalt palju lapsi kohal on.


Juhendaja näitab pillihoidu, tutvustab pilli omadusi ning, kuidas on õige keelte näppimise võte.
Grupis saavad lapsed kordamööda pillikeeltest ise heli tekitada.
Samal ajal vestleme lastega, kes parasjagu pilli ei käsitle,
mis neil kodus loetust meelde jäi, mis tundus huvitav
ja uurime, mida nad soovivad veel teada.





Kokkuvõte

5 min

Saame tagasiside lastelt, kuidas neile tund meeldis.
Küsime lastelt, miks nad antud pilli valisid - miks tundus see pill huvitav.
Küsime, millist pilli nad huvi korral õppida sooviksid.