<


Keelpillide tunnikonspekt


Ettevalmistus



Autorid

Katariina Mägi, Gertrud Martin, Anette Põlder, Katariina Viik, Agnes Värk

Kestus

50 min

Tunni eesmärk

Anda õpilastele nelja erineva instrumendi pillikogemus ning uurida õpilastega koos nende ainulaadseid helisid ja omadusi.

Vajalikud materjalid

väikekannel;
viiul;
harf;
hiiu kannel;
tahvel ja markerid (koolis kohapeal);
õpilaste tagasiside tööleht;

Sissejuhatus

5 min

Tutvustamine, mis tunnis toimuma hakkab
Õpilastelt küsitakse kas nad on varem mõnda muusikainstrumenti mänginud.

Helide uurimine

5 min

Näitame klassile visuaalset igat instrumenti.
Esitame igal instrumendil lühikese meloodia “Kus on minu koduke”.
Palume õpilastel kuulata tähelepanelikult erinevaid helisid, mida nad iga pilli kohta kuulevad.
Kirjutame tahvlile pillide nimed
Palume õpilastel kirjeldada kuuldavaid helisid,
kasutades selliseid kirjeldavaid sõnu nagu "pehme", "karm", "kõrge heli" või "madal".





Pillide katsumine

36 min (9 min pilli kohta)



Tööleht

Anname igale õpilasele töölehe.
Töölehele on vaja kirjutada midagi(huvitav fakt vms),
mis jäi meelde iga pilli kohta.
Tööleht täidetakse samal ajal kui ollakse pilli juures.
Kui õpilane ei soovi pillidega tutvuda saab ta värvida pilte rahvapillidest.

Grupid

Jagame õpilased nelja erinevasse gruppi pilli piltide alusel (viiulid, hiiu kannel, väikekannel, harf).
Iga õpilane saab oma grupiga käia läbi kõik pillid.
Ühe pilli juures on tervel grupil aega umbes 9 minutit.
Pillide juures saavad nad kuulata lühidalt pilli ajaloo kohta, huvitavaid fakte ning mängida/katsuda pilli.
Laps saab pilli keeli tõmmata nii poognaga kui ka ilma, pilli hoida ja heli tekitada.
Eesmärgiks ei ole kindla meloodia saavutamine vaid, et õpilane näeks/kuuleks, kuidas erinevatest pillidest heli välja tuleb ja saaks tunnetada pilli.
Korrigeerime õpilast, kui ta tõmbab keeli valesti, sest eesmärgiks on, et ta ka ise tekitab korrektse kõla.
Kui üks hoiab-tutvub-proovib-mängib pilli, siis teised kuulavad samal ajal huvitavaid fakte selle rahvapilli ajaloost.



Suunavad küsimused

Kuidas seda pilli mängitakse?
Milline heli tekib?
Kas seda saaks ka teistmoodi mängida?
Kuidas see pill/mängustiil erineb teistest pillidest, mida sa täna näinud/mänginud oled?

Kokkuvõte

5 min

Õpilastele anname tagasiside lehed, kus uurime,
kuidas neile läbiviidud tund meeldis ja kas nad olid varem neid pille mänginud.
Julgustame õpilasi jätkuvalt tutvuma muusika ja muusikariistadega.
Edasijõudnutele või täiendus tegevusena palume õpilastel uurida iga pilli ajalugu ja kultuurilist tähtsust.